Nawigacja
Strona Główna
Interwencje
Historia
Statystyka zdarzeń
Kierownictwo
Rzecznik prasowy
JRG KP
SK KP / CZK
Teren Działania
Wydziały komendy
OSP
Ćwiczenia/Manewry
OTWP
Galerie zdjęć
Monitoring pożarowy
Podziękowania / życzenia

BIP
Sprawy w Urzędzie
Przetargi
Składniki majątku
Do pobrania
Oferty pracy/nabór
Linki
Szukaj
O stronie
Skrzynka podawcza
Kontakt
Bip

Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP

Elektroniczna Skrzynka Podawcza Komendy Powiatowej PSP w Kolbuszowej
Przet³umacz stronê

Fundacja Sztandarowa
ĆWICZENIA UNIWESYTET WERYNIA
W dniu 15 października na obiektach Gospodarstwa pomocniczego – Uniwersytet Rzeszowski – Zamiejscowy WydziaÅ‚ Biotechnologii w Weryni odbyÅ‚y siÄ™ ćwiczenia zgrywajÄ…ce dla podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo GaÅ›niczego z powiatów kolbuszowskiego i rzeszowskiego.
Tematem ćwiczeń było:
„Organizacja i prowadzenie dziaÅ‚aÅ„ ratowniczo – gaÅ›niczych w czasie pożarów obiektów w gospodarstwach rolnych”.

Cel ćwiczeń.
1. Sprawdzenie procedur alarmowania, koncentracji i wprowadzania do działań sił i środków krajowego systemu ratowniczo gaśniczego, oraz innych podmiotów współdziałających.
2. Doskonalenie umiejętności dowódczych poszczególnych funkcyjnych PSP i OSP, a także współpracy z kierującym działaniem ratowniczym i Stanowiskiem Kierowania Państwowej Straży Pożarnej.
3. Doskonalenie współpracy jednostek ochrony przeciwpożarowej z administracjÄ… samorzÄ…dowÄ… oraz innymi sÅ‚użbami i podmiotami podczas organizacji i prowadzenia dziaÅ‚aÅ„ ratowniczo – gaÅ›niczych.
4. Sprawdzenie procedur ratowniczych zawartych w „Planie ratowniczym powiatu”.
5. Doskonalenie umiejÄ™tnoÅ›ci praktycznych strażaków – ratowników podczas prowadzenia dziaÅ‚aÅ„ ratowniczo-gaÅ›niczych w zabudowaniach przeznaczonych do przechowywania produkcji rolnej.
6. Wypracowanie optymalnego rozwiniÄ™cia siÅ‚ i Å›rodków KSRG, gwarantujÄ…cego skutecznÄ… i szybkÄ… akcjÄ™ ratowniczo – gaÅ›niczÄ… w zaÅ‚ożonej sytuacji pożarowej.
7. Ocena możliwości gaszenia pożarów obiektów w gospodarstwach rolnych przez siły i środki krajowego systemu ratowniczo gaśniczego na szczeblu powiatu.
8. Sprawdzenie sieci hydrantowej znajdującej się na terenie gospodarstwa pomocniczego Zamiejscowego Wydziału Biotechnologii UR w Weryni.
9. Doskonalenie możliwości praktycznego użycia wybranych sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego na szczeblu powiatu w zakresie:
1/ alarmowania,
2/ koncentracji,
3/ poruszania siÄ™ w kolumnie,
4/ osiągania powierzonych zadań ratowniczych,
5/ doskonalenia umiejętności współdziałania dowódców i ratowników,
6/ organizacji korespondencji radiowej.

Ogólne założenia do ćwiczeń:
Ćwiczenia mają na celu sprawdzenie istotnych elementów, dla prawidłowej organizacji akcji gaśniczej w przypadku powstania pożaru obiektów w gospodarstwach rolnych, w której udział bierze większa ilość sił i środków, a mianowicie:
- sformowanie kompanii gaśniczej w wyznaczonym rejonie koncentracji,
- zorganizowanie łączności radiowej dla potrzeb prowadzenia akcji gaśniczej, - sprawdzenie możliwości współpracy jednostek ochrony przeciwpożarowej,
- zorganizowanie zaopatrzenia wodnego,
- zabezpieczenia logistycznego.

Założenie do ćwiczeń:
Na terenie gospodarstwa pomocniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego – Zamiejscowy WydziaÅ‚ Biotechnologii w Weryni zostaÅ‚ zauważony przez pracowników gospodarstwa pożar stodoÅ‚y. Po otrzymaniu zgÅ‚oszenia dyżurny PSK w Kolbuszowej na miejsce pożaru dysponuje GBA 2/24 i GCBA 5/32 z JRG w Kolbuszowej, SOp z DowódcÄ… JRG w Kolbuszowej oraz wszystkie jednostki OSP z terenu powiatu wÅ‚Ä…czone do KSRG i wybrane jednostki OSP spoza KSRG.
Ze względu na rozmiary pożaru (budynek stodoły o wymiarach 50 m na 8 m) oraz występujące zagrożenie przerzucenia się ognia na sąsiednie budynki część jednostek OSP przystępuje do budowy punktów czerpania wody na znajdującym się obok zbiorniku wodnym. Stosowane są dwa systemy dostarczania wody do pożaru. Jeden polegający na przepompowywaniu oraz drugi polegający na dowożeniu wody. Pozostałe jednostki podejmują działania gaśnicze, podając prądy gaśnicze w natarciu na palący się budynek oraz prądy wody w obronie na zagrożone sąsiednie zabudowania.
Zdjęcia w galerii

Bannery